15 maja 2022 Okulary progresywne
Wskazówki dotyczące doboru odpowiedniej pary odcieni

Wybór właściwej pary okularów

Na wybór odpowiedniej pary okularów przeciwsłonecznych składa się o wiele więcej czynników niż tylko dopasowanie i moda. Choć ważne jest, abyś wyglądał i czuł się w nich świetnie, okulary przeciwsłoneczne mają również bardzo ważne zadanie, jakim jest właściwa ochrona Twoich oczu przed słońcem.

Oto kilka faktów na temat niebezpieczeństw związanych z ekspozycją na promieniowanie UV:

 • Przewlekła ekspozycja na promieniowanie UV jest powiązana z zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej w perspektywie długoterminowej.
 • Intensywna ekspozycja na promieniowanie UV może wywołać objawy bólu i podrażnienia oczu w ciągu 6-12 godzin.
 • Niektóre leki, takie jak środki antykoncepcyjne i niektóre antybiotyki mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.
 • Najczęstszym źródłem promieniowania UV jest słońce, zwłaszcza w obliczu zubożenia warstwy ozonowej Ziemi.
 • Narażenie na promieniowanie UV na zewnątrz jest powszechne wśród pracowników budowlanych, architektów krajobrazu i rybaków.
 • Niektóre zawody wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych również są narażone na działanie promieniowania UV, np. dentyści, technicy medyczni i badawczy, spawacze elektryczni.

Oto, co należy wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że wybierasz okulary przeciwsłoneczne, które wyglądają świetnie i zapewniają pełną ochronę przed słońcem.

 • 100% ochrona przed promieniowaniem UV: Najważniejszą cechą Twoich okularów przeciwsłonecznych musi być odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV. Poszukaj okularów, które blokują 99-100% promieni UVB i UVA. Soczewki oznaczone symbolem "UV 400" blokują wszystkie promienie świetlne o długości fali do 400 nanometrów, co obejmuje wszystkie promienie UVA i UVB.
 • Rozmiar oprawki: Zwróć uwagę na rozmiar oprawek - im większe (co oznacza, że mają większą powierzchnię i mniej światła przepuszczają z góry i z boków), tym lepiej. Oprawki typu "wrapparound" najlepiej chronią przed promieniami UV wpadającymi przez boki okularów.
 • Materiały soczewek, powłoki i zabarwienia: Istnieje wiele opcji soczewek zaprojektowanych tak, aby pomóc Ci widzieć lepiej i wygodniej w określonych warunkach. Soczewki polaryzacyjne, soczewki fotochromowe, powłoki antyodblaskowe, powłoki lustrzane i gradientowe to tylko niektóre z nich. Najlepiej jest porozmawiać z profesjonalnym optykiem, aby określić, które opcje są najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.
 • Kształt oprawek: Ogólna zasada wyboru pary okularów, która będzie dobrze wyglądać, polega na zestawieniu kształtu twarzy z kształtem oprawki. Na przykład, jeśli masz okrągłą twarz, wypróbuj oprawki o kanciastym kształcie, a w przypadku twarzy kwadratowej świetnie będą wyglądać bardziej okrągłe, delikatne oprawki. Oprócz kształtu należy również wziąć pod uwagę rozmiar oprawek. Oprawki nie powinny być zbyt duże, małe, wąskie ani szerokie w stosunku do Twojej twarzy.
 • Odpowiednie dopasowanie: Okulary przeciwsłoneczne powinny być wygodne; nie powinny uciskać skroni, ale też nie powinny być tak luźne, aby spadały. Twoje rzęsy nie powinny dotykać soczewek, a oprawki powinny wygodnie spoczywać na nosie i uszach.
 • Dopasowanie do stylu życia: Twoje okulary powinny być odpowiednio dopasowane do Twojego stylu życia. Na przykład, jeśli aktywnie uprawiasz sport lub przebywasz na świeżym powietrzu, soczewki polaryzacyjne w trwałych oprawkach są koniecznością. Istnieje wielu producentów okularów przeciwsłonecznych, którzy produkują okulary dopasowane do określonego stylu życia i aktywności, więc porozmawiaj ze swoim optykiem o swoich zainteresowaniach i hobby, aby mieć pewność, że znajdziesz najlepszą parę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom.
 • Kolor oprawek: Te same kolory garderoby, które pasują do Twojego odcienia skóry, będą dobrze wyglądać w Twoich okularach. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz chłodny odcień skóry (różowy lub różowy), najlepiej będziesz wyglądać w niebieskich odcieniach, takich jak błękity, róż, fiolety lub szarości. Z kolei osoby o ciepłej karnacji (z podtonem złotym lub morelowym) powinny wypróbować kolory żółte, takie jak złoto, pomarańcze, czerwienie, brązy lub opalenizna.

Pamiętaj, że okulary przeciwsłoneczne nie są przeznaczone wyłącznie do zabawy na słońcu. Niebezpieczne promienie UV mogą przenikać przez chmury, odbijać się od wody i śniegu. Dlatego nawet gdy nie świeci słońce, dobre okulary przeciwsłoneczne należy nosić codziennie, aby chronić oczy i zapewnić sobie jak najlepsze widzenie.

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...