Technologia w klasie i w oczach
Potencjalne problemy wzrokowe związane z technologią
Wykorzystanie technologii stało się powszechne w klasie. Do tego stopnia, że dzisiejsze pokolenie uczniów, od przedszkola po uniwersytet, przez cały czas korzysta z komputerów, smartfonów i tabletów. W wielu szkołach wprowadzono nawet tablice interaktywne i programy typu "przynieś własne urządzenie" (BOYD). Jednak choć ta technologia edukacyjna może być niesamowita, ważne jest, by zdawać sobie sprawę z potencjalnych problemów ze wzrokiem, które mogą wynikać z długotrwałego korzystania z technologii cyfrowej. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Optometryczne (AOA) 85 procent ankietowanych rodziców stwierdziło, że ich dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych do czterech godzin dziennie. Badanie wykazało również, że 41 procent dzieci ma własny smartfon lub tablet, a 32 procent korzysta w szkole zarówno z e-booków, jak i podręczników. Ponadto 66 procent dzieci używa komputera lub tabletu do odrabiania pracy domowej lub nauki. Wpatrywanie się w ekran przez kilka godzin dziennie może powodować dyskomfort wzrokowy i zaburzać zdolność koncentracji dziecka. Chociaż regularne korzystanie z urządzeń cyfrowych nie uszkadza wzroku, to dłuższe korzystanie z technologii w szkole lub podczas odrabiania lekcji może prowadzić do przejściowych zaburzeń widzenia zwanych zespołem widzenia komputerowego (CVS). Do objawów CVS należą:
zmęczenie oczu, zmęczenie, pieczenie lub zmęczenie oczu, niemożność skupienia się, bóle głowy, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie lub bóle głowy i szyi. Aby złagodzić objawy CVS i zapobiegać im, naucz dziecko zasady 20-20-20 podczas korzystania z technologii lub wykonywania pracy w pobliżu: co 20 minut rób 20-sekundową przerwę, aby spojrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp. Istnieje również szereg fizycznych wskaźników, na które rodzice powinni zwracać uwagę, a które wskazują na problemy ze wzrokiem. Należą do nich: mrużenie lub zasłanianie oka, aby zobaczyć ekran, powtarzające się pocieranie oczu i nadmierne mruganie. Jeśli dziecko skarży się na bóle głowy lub pływanie słów na ekranie, stale osiąga wyniki poniżej swoich możliwości i ma problemy z odrabianiem lekcji, ważne jest, aby umówić się na
kompleksowe badaniewzroku
w celu oceny, czy mogą występować jakiekolwiek problemy ze wzrokiem. Ponadto, dziecko powinno trzymać urządzenie cyfrowe w odległości od połowy do pełnej długości ramienia od oczu i nieco poniżej poziomu oczu. Rodzice powinni zachęcać dzieci do regularnego robienia przerw podczas pracy przy komputerze. Dzieci powinny również korzystać z ergonomicznych biurek lub krzeseł do gier, aby zapewnić im wygodę i prawidłową postawę. Odblaskom na ekranach można zapobiegać, stosując żarówki o niskiej mocy, ściemniacze lub zasłony w pokoju. Należy unikać wpatrywania się w ekrany w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, a także dostosować ustawienia jasności i koloru tła w urządzeniu. Korzystanie z urządzeń cyfrowych będzie prawdopodobnie rosło wraz z postępem technologicznym. Naucz swoje dzieci dobrych nawyków, które zapewnią im komfort i ochronę wzroku.