Soczewki progresywne promowane są jako rozwiązania polecane przede wszystkim tym osobom, które potrzebują okularów po to, aby patrzeć na różne odległości. Korzystanie z nich przyczynia się do tego, że nie trzeba już martwić się koniecznością posiadania większej liczby okularów. Rozwiązanie to jest doceniane między innymi przez osoby, które ukończyły już czterdziesty rok życia, to bowiem właśnie wówczas oko zaczyna zgłaszać bardzo poważne problemy z akomodacją na te przedmioty, które znajdują się w niewielkiej odległości. Okulary ze szkłami progresywnymi nie są takie same, jak klasyczne okulary korekcyjne. Wynika to z tego, że samo ich wytworzenie wymaga zastosowania nieco innej techniki szlifowania.
Największym atutem tego rozwiązania jest możliwość korzystania z jednych tylko okularów umożliwiających widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Nie można jednak nie docenić również ich wyglądu, sprawiają bowiem wrażenie klasycznych okularów jednoogniskowych, a podział soczewki nie jest wyraźnie zarysowany. Pierwszy kontakt z soczewkami progresywnymi może być sporym zaskoczeniem, często trudno jest bowiem oprzeć się wrażeniu, że widoczność nie jest aż tak dobra, jak ma to miejsce w odniesieniu do klasycznych okularów jednoogniskowych. Już choćby dlatego tak duże znaczenie ma patrzenie przez odpowiednią strefę korekcyjną.
Na początku zaleca się obracanie głowy w kierunku, w którym podąża wzrok, daje to bowiem znacznie lepsze rezultaty niż patrzenie kącikiem oka. Do nowego sposobu patrzenia można się przyzwyczaić, potrzeba na to jednak trochę czasu. Soczewki progresywne sprawiają, że mamy do czynienia z trzema rodzajami okularów w jednym wydaniu. Pozwalają one na znakomite widzenie przez cały dzień, a choć okres adaptacji nie należy do najłatwiejszych, nie warto się zniechęcać. Zwykle trwa on od trzech do sześciu tygodni, choć nie brakuje osób, którym wystarczył do tego jeden dzień. Przy soczewkach progresywnych stosowany jest termin addycji. Oznacza on różnicę określaną za pomocą dioptrii występującą pomiędzy korekcją do czytania oraz dalą.