27 kwietnia 2022 Okulary progresywne
Soczewki dekoracyjne mogą kosztować Cię utratę wzroku

Uważaj w Halloween i pomyśl, zanim mrugniesz (w ozdobnych soczewkach kontaktowych)! Oczywiście, ozdobne soczewki kontaktowe mogą wzbogacić każdy kostium na Halloween, ale jeśli nie potraktujesz ich poważnie, mogą kosztować Cię utratę wzroku. Niezależnie od tego, czy są one sprzedawane jako soczewki kosmetyczne, soczewki kolorowe czy soczewki modne, nie są one niczym innym jak kosmetykami - są to urządzenia medyczne, które muszą być zatwierdzone przez FDA oraz właściwie dopasowane i obsługiwane. Sklepy sprzedające soczewki ozdobne bez recepty łamią prawo.

Wszystkie soczewki kontaktowe muszą być prawidłowo dopasowane przez okulistę, który zmierzył Twoje oko i udzielił Ci odpowiednich instrukcji dotyczących użytkowania i pielęgnacji. Złe dopasowanie może spowodować poważne uszkodzenie oka, zadrapania rogówki, infekcje, utratę wzroku, a nawet ślepotę.

Ozdobne soczewki, jeśli są kupione i właściwie użytkowane, mogą być zabawnym (lub strasznym) dodatkiem do Twojego kostiumu, więc kupuj je, ale rób to bezpiecznie.

Oto właściwy sposób kupowania soczewek ozdobnych:

  • Wykonaj badanie wzroku i dopasowanie soczewek kontaktowych u licencjonowanego okulisty oraz zdobądź ważną receptę na soczewki kontaktowe, która zawiera wymiary soczewek, markę, krzywiznę podstawy, średnicę, moc i kolor, a także datę badania i datę ważności. Jeśli soczewki pochodzą z legalnego źródła, dostawca soczewek upewnia się, że nie upłynął termin ich ważności, a producent dba o materiał i kody kreskowe do śledzenia.
  • Najlepiej, jeśli soczewki zamówi Twój optometrysta, a jeśli nie jest to możliwe, kup soczewki w zarejestrowanym sklepie lub sklepie internetowym, który wymaga od Ciebie podania recepty, aby zapewnić ich właściwe dopasowanie.
  • Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi czyszczenia, przechowywania i noszenia soczewek.
  • W przypadku utrzymującego się zaczerwienienia, bólu lub zaburzeń widzenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem okulistą.
  • Ważna uwaga: Wielu pacjentów uważa, że rutynowe badanie wzroku i przepisanie okularów jest tożsame z przepisaniem soczewek kontaktowych, ale tak nie jest! Wiele firm internetowych nie informuje o tej różnicy lub nie przestrzega terminu ważności recepty, który wynosi jeden rok. Jest to poważny problem dla okulistów, ponieważ zmiany w stanie zdrowia oczu mogą mieć negatywny wpływ na noszenie soczewek kontaktowych. Wszystkie soczewki kontaktowe powinny być corocznie sprawdzane przez okulistę lub zarejestrowanego specjalistę ds. soczewek kontaktowych.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na badanie soczewek kontaktowych.

Zobacz również
Okulary progresywne

Według raportu Vision Council z 2016 r. dotyczącego ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV), rodzice częściej noszą okulary przeciwsłoneczne (56%) niż ich dzieci (tylko 29%!)...

Wybór właściwej pary okularówNa wybór odpowiedniej pary okularów przeciwsłonecznych składa się o wiele więcej czynników niż tylko dopasowanie i moda. Choć ważne jest, abyś wyglądał...

Profilaktyka jaskryW tym roku postanów sobie, że będziesz mieć zdrowe oczy i zdrowe widzenie. Dowiedz się, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę i...