9 maja 2022 Okulary progresywne
Postanowienie o zapobieganiu jaskrze

Profilaktyka jaskry

W tym roku postanów sobie, że będziesz mieć zdrowe oczy i zdrowe widzenie. Dowiedz się, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę i podejmij kroki w celu jej zapobiegania.

Jaskra jest główną przyczyną możliwej do uniknięcia utraty wzroku i ślepoty u dorosłych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz drugą główną przyczyną ślepoty na świecie. Prognozy wskazują, że do 2030 r. liczba osób cierpiących na tę chorobę wzrośnie o 58%. Fakty te mogą jednak ulec zmianie dzięki odpowiedniej świadomości. Jaskra, wykryta we wczesnym stadium, może być często kontrolowana, co zapobiega poważnej utracie wzroku i ślepocie. Jednak objawy zauważalnej utraty wzroku często pojawiają się dopiero po osiągnięciu przez chorobę zaawansowanego stadium. Z tego powodu jaskra jest nazywana "podstępnym złodziejem wzroku". Niestety, raz utraconego wzroku zwykle nie da się już przywrócić.

Czynniki ryzyka

Zapobieganie jest możliwe tylko dzięki wczesnemu wykrywaniu i leczeniu. Ponieważ objawy często nie występują, regularne badania okulistyczne, w tym przesiewowe badania w kierunku jaskry, są niezbędne, zwłaszcza u osób z grupy ryzyka zachorowania na tę chorobę. Chociaż każdy może zachorować na jaskrę, następujące cechy zwiększają ryzyko zachorowania:

  • Wiek powyżej 60 lat
  • Pochodzenie latynoskie lub hiszpańskie, pochodzenie azjatyckie
  • Afroamerykanie powyżej 40 roku życia (jaskra jest główną przyczyną ślepoty u Afroamerykanów, występuje 6-8 razy częściej niż u osób rasy białej).
  • Jaskra w wywiadzie rodzinnym
  • Diabetycy
  • Osoby z dużą krótkowzrocznością
  • Niektóre leki (np. steroidy)
  • Znaczący uraz oka (nawet jeśli miał miejsce w dzieciństwie)

Co to jest jaskra?

Jaskra to grupa chorób oczu, które powodują uszkodzenie nerwu wzrokowego z powodu wzrostu ciśnienia wewnątrz oka lub ciśnienia wewnątrzgałkowego (intraocular pressure, IOP). Leczenie obejmuje leki lub zabiegi chirurgiczne, które mogą regulować ciśnienie wewnątrzgałkowe i spowalniać postęp choroby, zapobiegając dalszej utracie wzroku, jeśli zostanie wcześnie wykryta. Rodzaj leczenia zależy od typu i przyczyny jaskry.

Jakie są objawy?

W większości przypadków jaskra nie daje żadnych objawów. Nie występuje ból, chyba że mamy do czynienia z pewnym typem jaskry, zwanym jaskrą z zamknięciem kąta. W takim przypadku kanał odpływowy zostaje zatłoczony, a następnie zablokowany, co powoduje zamglone, nieostre widzenie, aureole wokół świateł, ból głowy, a nawet nudności. Jest to nagły przypadek medyczny i powinien być natychmiast zbadany, ponieważ ciśnienie wewnątrzgałkowe może stać się bardzo wysokie i spowodować trwałe uszkodzenie w ciągu kilku godzin.

Większość postaci jaskry ma "otwarty kąt", co nie jest tak pilne, ale wymaga przestrzegania planu leczenia (co jest czasem trudne, ponieważ niektóre krople na jaskrę mają nieprzyjemne skutki uboczne). Gdy dojdzie do utraty wzroku, zwykle zaczyna się ona od utraty widzenia peryferyjnego lub bocznego, a następnie postępuje w głąb.

Co można zrobić, aby zapobiec jaskrze?

Ponieważ jaskra nie daje żadnych objawów, regularne badania okulistyczne są niezbędne do jej wczesnego wykrycia. Jeśli masz którykolwiek z powyższych czynników ryzyka lub przekroczyłeś 60. rok życia, regularne badania okulistyczne powinny stać się częścią Twojej rutyny. Upewnij się, że Twój okulista zna historię Twojej rodziny i wszelkie występujące czynniki ryzyka.

Kompleksowe badanie oczu może określić ryzyko zachorowania na jaskrę; jeśli u pacjenta zdiagnozowano jaskrę i ma on obawy dotyczące leczenia, najlepiej otwarcie porozmawiać o tym z lekarzem. Pamiętaj, że zwykła, regularna wizyta u okulisty może uratować Twój wzrok na całe życie.

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...