Trzeba zauważyć, że duża większość osób, które chcą poprawić swój wzrok decyduje się na stosowanie jednoogniskowych okularów. Długi czas pewnie taka forma będzie wystarczająca, ale może się okazać że w momencie, gdy przekroczy się 40 rok życia mogą się zacząć pojawiać problemy z widzeniem w bliskiej odległości. Dwa mięśnie, które w czasie czytania będą zmieniały swój kształt mogą tak naprawdę się zmęczyć i okaże się, że nie będą odpowiednio pracować.
Dlatego wtedy w grę wchodzi progresywna soczewka. Jest to produkt, w którym wartość dioptrii będzie się przystosowywać do tego jak będzie patrzył w danym momencie pacjent. Zapewniać można sobie przez takie soczewki ostre widzenie praktycznie na każdą odległość, dlatego takie okulary wystarczą nam jako jedyne i będzie można cały dzień z nich korzystać. Nie będzie widocznej żadnej linii podziału, soczewka jest jednolicie szlifowana. Jeśli jednak często sięgamy po książki to może się okazać, że jakaś para okularów do czytania również się nam przyda i dobrze będzie ją posiadać. Od momentu pojawienia się takich soczewek w latach 60 tych ich jakość zdecydowanie poszła w górę.
Coraz więcej osób korzysta obecnie z takich soczewek i widzi ich zalety. Progresywna soczewka składa się z kilku elementów: - górna część odpowiada za patrzenie w dal - dolna część będzie pozwalała na czytanie wygodne - część środkowa jest gładka i występuje tak naprawdę jako przejście miedzy częścią do widzenia a częścią do czytania. Czym się różnią soczewki progresywne od bifokalnych Inaczej niż w przypadku okularów bifokalnych, gdzie poszczególne elementy są rozdzielone widoczną linia podziału w przypadku soczewki progresywnej szkła będą miały płynne przejście, które będzie widoczne jedynie, gdy takie okulary się założy na oczy. Dzięki temu są wygodniejsze i estetycznie prezentują się lepiej, nikt bowiem nie zorientuje się, że mamy takie nieco inne okulary niż klasyczne.