15 maja 2022 Okulary progresywne
Odzież przeciwsłoneczna dla świetlanej przyszłości

Według raportu Vision Council z 2016 r. dotyczącego ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV), rodzice częściej noszą okulary przeciwsłoneczne (56%) niż ich dzieci (tylko 29%!). Jednak dzieci, które spędzają znacznie więcej czasu na zewnątrz, są zazwyczaj narażone na trzykrotnie większą ilość światła słonecznego i promieniowanie UV niż dorośli. Tak wczesne narażenie na promieniowanie może prowadzić do poważnych uszkodzeń oczu i komplikacji w późniejszym okresie życia.

Oczy dzieci są bardziej wrażliwe

Oko dziecka jest bardziej wrażliwe niż oko dorosłego, zwłaszcza w przypadku dzieci poniżej 10 roku życia. Dzieje się tak dlatego, że soczewka ludzka u dzieci przepuszcza około 70% więcej promieniowania UV niż u dorosłych. Co więcej, raz uszkodzone komórki soczewki nie są w stanie same się naprawić, więc uszkodzenia kumulują się przez całe życie. Chociaż bezpośrednie zagrożenie może być minimalne, wczesne podjęcie działań na rzecz ochrony oczu może zapobiec problemom w wieku dorosłym.

Dzieci są bardziej narażone na promieniowanie UV

W wieku 20 lat przeciętny człowiek jest w 80% narażony na działanie promieniowania UV w ciągu całego życia. Dzieci spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, bawiąc się, uprawiając sport, a nawet podczas przerw w szkole. Ponieważ dzieci mają bardziej przezroczyste soczewki w oczach i bardziej wrażliwą skórę na ciele, są w dużym stopniu narażone na negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV w młodszym wieku mogą ujawnić się dopiero w późniejszym okresie życia, co wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Dlatego tak ważne jest, aby skutecznie chronić oczy przed słońcem. Promieniowanie UV nie pochodzi wyłącznie ze słońca. Promienie słoneczne odbijające się od wody, śniegu, piasku, a nawet chodników zwiększają narażenie na działanie UV, dlatego noszenie kapelusza z szerokim rondem często nie wystarcza do ochrony oczu. Ponadto dzieci często patrzą w górę, bezpośrednio w kierunku słońca, na dorosłych i przedmioty, które są od nich wyższe.

Dzieci muszą nauczyć się dobrych nawyków

Bezpośrednie skutki uszkodzenia oczu przez słońce, takie jak oparzenia słoneczne, często pozostają niezauważone, zwłaszcza przez dzieci. Dlatego, w przeciwieństwie do poważnych i bolesnych oparzeń skóry, które mogą służyć jako wyuczony środek odstraszający, ryzyko i skutki uszkodzenia oczu są mniej oczywiste. Należy uczyć dzieci, jak ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Zaczyna się to od dobrego przykładu rodziców, którzy powinni nosić okulary przeciwsłoneczne za każdym razem, gdy wychodzą na dwór. Istotny jest również zakup dobrej pary okularów przeciwsłonecznych, które są wygodne i pasują do dziecka, a także zachęcanie do ich używania i dbania o nie.

Wybór okularów przeciwsłonecznych dla dzieci

Ochrona przed promieniowaniem UV jest dostępna w niektórych bezbarwnych soczewkach oraz w okularach przeciwsłonecznych. Wybór może być mylący, jeśli nie posiadasz pewnych podstawowych informacji. Nie wszystkie soczewki są jednakowe pod względem ochrony przed promieniowaniem UV. Na przykład, tanie okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 mają powłokę w sprayu, która może zetrzeć się podczas czyszczenia i dać Ci fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Również zniekształcenia soczewek i niska jakość oprawek w okularach przeciwsłonecznych z dyskontu mogą powodować zmęczenie oczu. Soczewki o jakości okulistycznej, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV i wyraźną optykę, powinny być trwałe i objęte dobrą gwarancją, aby zabezpieczyć się przed problemami, które mogą wystąpić. Istnieje wiele opcji okularów przeciwsłonecznych dla dzieci, a dobra para nie musi być kosztowna. Pierwszym i najważniejszym kryterium jest to, aby soczewki blokowały 100% promieni UVA i UVB. Dla większej trwałości warto rozważyć soczewki z poliwęglanu odpornego na uderzenia. Dla mniejszych dzieci poszukaj okularów przeciwsłonecznych z możliwością regulacji lub z paskiem, który utrzymuje okulary na miejscu. Zaproszenie dziecka do wspólnego zakupu pomoże upewnić się, że okulary są wygodne, dobrze dopasowane i że dziecko je polubi, co zdecydowanie zwiększy prawdopodobieństwo, że zgodzi się je nosić w razie potrzeby.

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...