14 kwietnia 2022 Okulary progresywne
Nowe badanie pokazuje, w jaki sposób oczy rzucają światło na zdrowie

Jak twoje oczy rzucają światło

Mówi się, że oczy są oknem do Twojej duszy. Badania wykazują, że oczy są oknem nie tylko na myśli i emocje; mogą być wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Badanie przeprowadzone przez UnitedHealthcare zatytułowane "Wpływ badań okulistycznych w rozpoznawaniu chorób przewlekłych" wykazało, że dzięki kompleksowym badaniom okulistycznym lekarze okuliści mogą wykryć niektóre choroby przewlekłe i schorzenia, co pomaga we wczesnym rozpoznaniu, wcześniejszym rozpoczęciu leczenia oraz lepszym zarządzaniu chorobą i prognozowaniu.

Oko jest pod tym względem wyjątkowe, ponieważ jest to jedyny organ, przez który można zobaczyć nerwy i naczynia krwionośne bez inwazyjnej procedury lub operacji. Poza znanymi chorobami oczu, wiele innych schorzeń ma objawy, które manifestują się w oczach. Czasami badanie wzroku może ujawnić uszkodzenia spowodowane przewlekłymi schorzeniami i chorobami w innych częściach ciała, zanim jeszcze pacjent zacznie zauważać objawy. W przypadku wielu przewlekłych schorzeń i chorób wczesna diagnoza i leczenie mają zasadnicze znaczenie dla pomyślnego wyniku leczenia, a dzięki badaniu okulistycznemu można często wykryć wczesne stadia choroby.

Jak wynika z badania, okuliści wykryli u 15% uczestników cukrzycę i stwardnienie rozsiane, a także szereg innych chorób przewlekłych, w tym wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Leśniowskiego-Crohna i chorobę Gravesa-Basedowa. Badanie wzroku może również wykryć choroby neurologiczne, tarczycy i autoimmunologiczne.

Przyjrzyjmy się niektórym z tych schorzeń z osobna oraz temu, w jaki sposób badanie wzroku przeprowadzone przez doświadczonego okulistę może wykryć problem w oknie oka:

Cukrzyca: Cukrzyca może powodować chorobę oczu zwaną retinopatią cukrzycową, w której naczynia krwionośne wewnątrz oczu stają się podatne na przeciekanie płynu i niewielkich ilości krwi na siatkówkę. Zmiany naczyniowe siatkówki i krwawienie z naczyń krwionośnych są wskaźnikami obecności cukrzycy, która może mieć wpływ na inne wrażliwe narządy i tkanki, takie jak nerki.

Nadciśnienie / wysokie ciśnienie krwi: Wysokie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego, uzyskane w wyniku pomiaru ciśnienia wewnątrz oka, są zwykle związane z jaskrą, ale mogą również wskazywać na wysokie ciśnienie krwi.

Wysoki poziomcholesterolu: Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i udarów mózgu. Rzadko może objawiać się w oku białym, bezbolesnym pierścieniem wokół zewnętrznej krawędzi rogówki, zwanym arcus, który jest nagromadzeniem cząsteczek tłuszczu (nie należy go mylić z arcus senilis, który dotyka osób starszych i niekoniecznie jest związany z cholesterolem). Niekiedy badanie dylatometryczne oka może wykryć oznaki wysokiego poziomu cholesterolu. W ciężkich przypadkach może dojść do niedrożności żył siatkówki, co oznacza zablokowanie dopływu krwi do i z oka, co może być związane z zakrzepem prowadzącym do nagłej utraty wzroku.

Problemy neurologiczne: Chociaż oko może drgać od czasu do czasu, uporczywe drganie oka w połączeniu z drganiem po stronie ust i/lub innymi objawami może wskazywać na rozwój choroby neurologicznej, takiej jak stwardnienie rozsiane lub choroba Parkinsona. Większość drgawek oczu ma łagodne przyczyny, takie jak zmęczenie, stres lub kofeina.

Choroba tarczycy: Tarczyca reguluje metabolizm organizmu. Klasycznym objawem choroby tarczycy jest wybrzuszenie gałki ocznej, ponieważ nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy) może powodować obrzęk tkanek miękkich w obrębie gałki ocznej. Ponieważ hormony tarczycy biorą udział w produkcji włosów, niedoczynność tarczycy (niedoczynność) może prowadzić do utraty włosów w zewnętrznej części brwi.

Choroba autoimmunologiczna: Niektóre choroby autoimmunologiczne mogą mieć wpływ na oczy, w tym HIV, choroba Gravesa-Basedowa, zespół Sjogrena, toczeń układowy, reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie błony naczyniowej oka.

To tylko niektóre z chorób, których objawy można zaobserwować w oczach, ale ta próbka ilustruje, jak pouczające może być zwykłe badanie wzroku. Badanie wzroku nie służy tylko temu, by upewnić się, że wzrok jest prawidłowy. Należy regularnie badać oczy, aby upewnić się, że stan zdrowia oczu i ogólny stan zdrowia są pod kontrolą.

Zobacz również
Okulary progresywne

Według raportu Vision Council z 2016 r. dotyczącego ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV), rodzice częściej noszą okulary przeciwsłoneczne (56%) niż ich dzieci (tylko 29%!)...

Wybór właściwej pary okularówNa wybór odpowiedniej pary okularów przeciwsłonecznych składa się o wiele więcej czynników niż tylko dopasowanie i moda. Choć ważne jest, abyś wyglądał...

Profilaktyka jaskryW tym roku postanów sobie, że będziesz mieć zdrowe oczy i zdrowe widzenie. Dowiedz się, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę i...