18 kwietnia 2022 Okulary progresywne
Jak zachęcić małe dzieci do noszenia pierwszej pary okularów?

Pierwsza para okularów dla Twojego dziecka

Pierwsza para okularów dla Twojego dziecka będzie stanowić istotną różnicę w jego zdolności widzenia i interakcji z otaczającym światem. Jednak nowa para okularów może również stanowić duże wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, ponieważ przyzwyczajają się one do nowego wyglądu i nowej odpowiedzialności. W wielu rodzinach może to być przyczyną konfliktów, ponieważ dzieci mogą odmawiać noszenia nowych okularów, mogą być zapominalskie lub nieostrożne, gubiąc je lub zrywając. Rodzice powinni być także wyczuleni na fakt, że może to wpłynąć na samoocenę dziecka i niestety radzić sobie z dokuczaniem ze strony rówieśników.

Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci przetrwać pierwsze dni noszenia pierwszych oprawek przez Twoje dziecko, a także kilka wskazówek, jak możesz pomóc mu oswoić się z nowym wyglądem.

  1. Zachęcaj dziecko do przyjęcia pozytywnej postawy w związku z jego nowym wyglądem. Nie mów tylko o tym, jak ważne są okulary dla Twojego dziecka, ale podkreśl fakt, że ma ono teraz nowy, zabawny dodatek lub magiczne narzędzie, które pomoże mu lepiej "władać" wzrokiem (cokolwiek, co Twoim zdaniem przemówi do dziecka). Z drugiej strony, jeśli dziecko zorientuje się, że jesteś rozczarowany nowym wyglądem, może to się na nim odbić i nie będzie już tak chętne do wytrwałości.
  2. Upewnij się, że dziecko jest wypoczęte i w dobrym nastroju, gdy po raz pierwszy zakłada okulary.
  3. Pozwól dziecku nosić okulary przez krótki czas podczas wykonywania przyjemnej czynności, w której noszenie okularów będzie miało największe znaczenie, np. podczas oglądania ulubionego programu telewizyjnego lub czytania ulubionej książki. Chodzi o to, aby dziecko dobrze się bawiło i jednocześnie dostrzegało korzyści płynące z noszenia nowych okularów.
  4. Przed opuszczeniem gabinetu okulistycznego optyk powinien sprawdzić, czy okulary są dobrze dopasowane i czy są wygodne . Oznacza to, że nie zsuwają się, nie szczypią i nie uciskają twarzy dziecka, nie są zbyt luźne ani zbyt ciasne. Okulary, które nie są dobrze dopasowane, nie będą odpowiednie w dotyku, a dzieci nie będą chciały ich nosić, jeśli nie będą wygodne.
  5. Nie zamieniaj noszenia okularów w bitwę ani nie nagabuj dziecka, aby nosiło oprawki. Pomóż dziecku zrozumieć, że zdolność widzenia jest darem.
  6. Zachęcaj i chwal dziecko, gdy założy nowe oprawki, zwłaszcza do czasu, gdy noszenie okularów stanie się jego drugą naturą.
  7. Spraw, by noszenie okularów stało się częścią codziennej rutyny. Niech to będzie pierwsza rzecz, którą dziecko robi rano i ostatnia przed snem.

Pamiętaj, że przyzwyczajenie się do noszenia okularów może zająć trochę czasu, nie mówiąc już o widzeniu z nową receptą. Bądź cierpliwy i pamiętaj, aby skupić się na darze, jakim jest wzrok, oraz na lepszej jakości życia, jaką Twoje dziecko będzie miało w dłuższej perspektywie.

Książki dla dzieci

Oto kilka książek o noszeniu okularów, które możesz przeczytać swoim dzieciom:

Księżniczka, która nosiła okulary - Laura Hertzfeld Katz

Arlo potrzebuje okularów, autor: Barney Saltzberg

Luna i wielka plama: opowieść dla dzieci noszących okulary autorstwa Shirley Day

Fancy Nancy: Spektakularne okulary (I Can Read Book 1) autorstwa Jane O'Connor

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...