28 marca 2022 Okulary progresywne
Jak radzić sobie ze wzrokiem u nastolatków?

Informacja o konieczności noszenia okularów może być druzgocąca dla nastolatka lub nastolatki, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle. Wiele nastolatków obawia się, jak okulary wpłyną na ich wygląd, czy nie będą wyśmiewani (co niestety jest uzasadnioną obawą - dzieci potrafią być podłe!), jak poradzą sobie z nowym obowiązkiem i jakie będą konsekwencje tego faktu dla uprawiania sportu i innych zajęć. Wiele osób ma tendencję do pomijania cudu, jakim jest wyraźne widzenie, na rzecz negatywnych skutków, jakie mogą mieć okulary.

Jeśli Twoje dziecko woli cierpieć z powodu niewyraźnego widzenia, bólu głowy, a nawet problemów z nauką szkolną, niż nosić okulary, dobra wiadomość jest taka, że istnieją opcje, które nawet "najfajniejszy" nastolatek lub nastolatka może zaakceptować.

 1. Modne okulary: Noszenie okularów jeszcze nigdy nie było tak modne jak teraz - wystarczy spojrzeć na hollywoodzki czerwony dywan. Zachęć swoje dziecko, aby poszukało stylu, który mu się podoba, i poproś optyka, aby pomógł mu go znaleźć. Optyk i optometrysta mogą doradzić, jakie kształty i materiały są dostępne dla soczewek Rx, podczas gdy Twoje dziecko może bawić się kolorem i stylem. Możesz też po prostu rozejrzeć się wśród mnóstwa zabawnych stylów dostępnych obecnie dla nastolatków. "Niech to będzie zabawa i zachęta dla nastolatka, aby cieszył się z nowego zakupu. Jeśli nie przekracza to Twojego budżetu, możesz nawet rozważyć zakup dwóch par, aby nastolatek miał wybór w zależności od nastroju i garderoby".
 2. Zastanów się nad kontaktami: Jeśli Twoje dziecko czuje się niepewnie lub czuje się skrępowane, zwłaszcza podczas uprawiania sportu, nosząc okulary, zastanów się nad soczewkami kontaktowymi. Soczewki kontaktowe są świetnym rozwiązaniem szczególnie dla sportowców, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo i pełne pole widzenia w przeciwieństwie do okularów czy gogli sportowych. Zanim zdecydujesz się na soczewki kontaktowe, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:
  • Czy jego/jej recepta i stan zdrowia oczu są odpowiednie dla soczewek kontaktowych? Istnieje wiele schorzeń, które zabraniają używania soczewek kontaktowych lub wymagają specjalnych soczewek. Skontaktuj się ze swoim optometrystą, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości dla Twojego nastolatka lub nastolatki.
  • Czy jest on wystarczająco odpowiedzialny, aby właściwie dbać o soczewki kontaktowe? Niewłaściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych może powodować podrażnienia, infekcje i uszkodzenia oczu. Twój nastolatek musi rozumieć ryzyko i być na tyle odpowiedzialny, by stosować się do zaleceń optometrysty dotyczących użytkowania i pielęgnacji soczewek. Skąd możesz wiedzieć, czy Twój nastolatek lub nastolatka jest gotowy na noszenie soczewek kontaktowych? Przyjrzyj się jego sypialni. Czy jest w niej zazwyczaj czysto i schludnie? To dobry wskaźnik, czy jest gotowy na codzienne noszenie kontaktów.
  • Czy ma jakieś istniejące schorzenia, które mogą powodować dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych? Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia oczu, takie jak suchość oczu, alergie lub częste infekcje, mogą odczuwać dyskomfort lub podrażnienia związane z noszeniem soczewek kontaktowych.

  Jeśli nastolatek lub nastolatka chciałby rozważyć noszenie soczewek kontaktowych, należy umówić się na konsultację z okulistą i wypróbować parę soczewek przez kilka dni, aby sprawdzić, jak to działa.

 3. Opcje alternatywne: W niektórych sytuacjach mogą istnieć inne możliwości, takie jak terapia widzenia lub Ortho-K (przepisuje się specjalne kontakty do noszenia w nocy, które kształtują rogówkę, zapewniając wyraźne widzenie w ciągu dnia), które mogą przynieść poprawę widzenia. Porozmawiaj ze swoim optometrystą o tym, jakie alternatywne rozwiązania mogą być dostępne dla Twojego nastolatka lub nastolatki.

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...