18 lipca 2022 Okulary progresywne
Dowiedz się, czy Twój nastolatek jest gotowy na kontakty?

Soczewki kontaktowe dla nastolatków

Wielu nastolatków noszących okulary chętnie wypróbowuje soczewki kontaktowe ze względu na wygodę, modę lub po prostu inną opcję korekcji wzroku. Dla nastolatków, którzy czują się niepewnie w swoich okularach, soczewki kontaktowe mogą być sposobem na poprawę samooceny. Młodzi sportowcy i pływacy odkrywają, że soczewki kontaktowe są doskonałą opcją dla sportowców, zwłaszcza że młodsze dzieci angażują się w sporty wyjazdowe i drużyny klubowe poza szkołą.

Chociaż kontakty mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem dla nastolatków, którzy potrzebują okularów korekcyjnych, są one wygodą, która wiąże się z dużą odpowiedzialnością, więc nie jest to decyzja, którą należy podjąć lekko. Niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych może powodować poważny dyskomfort, infekcje, podrażnienia, a w najgorszych przypadkach uszkodzenie oczu lub nawet trwałą utratę wzroku.

"Z przywilejem wiąże się odpowiedzialność"

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym i zawsze powinny być traktowane jako takie. Nigdy nie powinny być otrzymywane bez ważnej recepty na soczewki kontaktowe od lekarza okulisty i zawsze kupowane u autoryzowanego sprzedawcy. Między innymi źle dopasowane soczewki kontaktowe kupione z nielegalnych źródeł mogą powodować mikrouszkodzenia oczu, które w najgorszym przypadku mogą zwiększyć ryzyko infekcji oka i owrzodzenia rogówki.

Szczególnie w przypadku dzieci i nastolatków, najlepiej jest kupować soczewki kontaktowe u okulisty, ponieważ posiada on wiedzę i doświadczenie, aby prawidłowo dopasować soczewki kontaktowe w oparciu o kształt oka, receptę, styl życia dziecka i inne czynniki, które mogą wpłynąć na komfort, zdrowie i wygodę użytkowania soczewek kontaktowych.

Istnieje pewna dyskusja na temat zalecanego wieku dzieci, w którym powinny zacząć nosić soczewki kontaktowe. Niektórzy eksperci twierdzą, że idealny wiek to 11-14 lat, ale jest wiele odpowiedzialnych dzieci w wieku 8 lat lub nawet młodszych, które zaczęły z powodzeniem używać soczewek. Jeśli dzieci są zmotywowane i odpowiedzialne, a rodzice są w stanie zapewnić przestrzeganie zasad codziennego użytkowania, wcześniejsze używanie soczewek kontaktowych może zakończyć się sukcesem. Dobrym wskaźnikiem tego, czy dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, aby używać soczewek kontaktowych, jest to, czy jest w stanie utrzymać czystość w swoim pokoju lub utrzymać podstawową higienę, taką jak regularne i skuteczne mycie zębów.

Kiedy uważasz, że Twoje dziecko może być gotowe, powinieneś umówić się z okulistą na badanie i dopasowanie soczewek kontaktowych. Proces ten zajmie kilka wizyt, aby przeprowadzić badanie, ukończyć sesję szkoleniową na temat zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek, następnie wypróbować soczewki w domu i na koniec ponownie ocenić komfort i dopasowanie kontaktów. Możesz wypróbować kilka odmian soczewek zanim znajdziesz najlepiej dopasowane.

Jaki rodzaj soczewek kontaktowych jest najlepszy dla mojego nastolatka?

Dobrą wiadomością jest to, że używanie soczewek kontaktowych stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek, a bezpieczeństwo, zdrowie i wygoda są coraz bardziej dostępne wraz z rozwojem technologii. Istnieje wiele opcji, w tym materiał, z którego wykonane są soczewki (miękkie lub sztywne gazoprzepuszczalne), harmonogram wymiany (jeśli są to soczewki jednorazowe, jak często wymieniasz parę - codziennie, co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc) oraz harmonogram noszenia (codziennie lub przedłużone noszenie na noc).

Soczewki jednokrotnego użytku, jednodniowe stały się bardzo popularne, szczególnie wśród młodszych użytkowników, ponieważ są łatwe w użyciu, nie wymagają czyszczenia ani przechowywania, a więc zmniejszają ryzyko infekcji i niewłaściwego użytkowania. Wystarczy wyrzucić soczewki na noc i rano otworzyć nowe. Twój okulista będzie w stanie pomóc Tobie i Twojemu nastolatkowi w wyborze najlepszej opcji.

Porady dla użytkowników soczewek kontaktowych

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa użytkowania soczewek kontaktowych. Jeśli Twój nastolatek jest na tyle odpowiedzialny, aby przestrzegać tych wskazówek, może być gotowy na używanie soczewek kontaktowych:

  1. Zawsze przestrzegaj harmonogramu noszenia soczewek zaleconego przez lekarza.
  2. Zawsze myj ręce mydłem przed założeniem lub zdjęciem soczewek kontaktowych.
  3. Nigdy nie używaj do czyszczenia soczewek kontaktowych substancji innych niż płyn do płukania lub roztwór (nawet woda z kranu nie jest wskazana).
  4. Nigdy nie używaj ponownie płynu do soczewek kontaktowych.
  5. Stosuj się do zaleceń okulisty dotyczących pływania lub brania prysznica w soczewkach.
  6. Zawsze zdejmuj soczewki, jeśli Ci przeszkadzają lub powodują podrażnienia.
  7. Nigdy nie śpij w soczewkach, chyba że są to soczewki o przedłużonym okresie noszenia.
  8. Nigdy nie używaj soczewek kontaktowych, które nie zostały nabyte na receptę w autoryzowanym źródle. Nigdy nie kupuj soczewek kosmetycznych bez recepty!

Używanie soczewek kontaktowych jest procesem ciągłym. Wraz ze wzrostem dziecka, dopasowanie soczewek może się zmieniać, dlatego ważne jest, aby dokonywać corocznej oceny soczewek kontaktowych. Ponadto zawsze opracowywane są nowe technologie, które poprawiają komfort i jakość soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe są wspaniałym wynalazkiem, ale muszą być używane z odpowiednią dbałością. Zanim pozwolisz swojemu nastolatkowi zacząć używać soczewek kontaktowych, upewnij się, że zapoznałeś się z zagrożeniami i zasadami bezpieczeństwa.

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...