30 czerwca 2021 Moda na okulary
Dlaczego powinienem wybrać soczewki twardówkowe zamiast innych?

Ponieważ są większe niż konwencjonalne soczewki GP, soczewki twarde są bardziej stabilne na oku. Zapewniają one również początkowy komfort podobny do soczewek miękkich.

Jeśli chcesz nosić soczewki kontaktowe, ale miałeś problemy z ich noszeniem w przeszłości - lub powiedziano Ci, że nie jesteś dobrym kandydatem do noszenia soczewek kontaktowych - twardówkowe soczewki kontaktowe mogą być rozwiązaniem, którego szukasz.

Te wielkośrednicowe soczewki gazoprzepuszczalne (GP) oferują te same zalety, które posiadają konwencjonalne soczewki GP w porównaniu z miękkimi kontaktami, w tym:

- Ostrzejsze widzenie - Większą trwałość - Łatwiejszą obsługę - Mniejsze ryzyko powikłań

Nazywane są soczewkami "twardówkowymi", ponieważ zamiast pokrywać tylko część rogówki (jak konwencjonalne soczewki GP), te duże soczewki GP wysklepiają się na całej powierzchni rogówki i spoczywają na "białku" oka (twardówce).

soczewki

Ze względu na swój rozmiar, soczewki twardówkowe są bardziej stabilne na oku niż konwencjonalne soczewki GP - są więc mniej podatne na przypadkowe wypchnięcie z oka. Ta stabilność sprawia, że są one również bardziej komfortowe niż tradycyjne soczewki GP; soczewki twardówkowe zapewniają początkowy komfort podobny do miękkich soczewek, szczególnie dla wrażliwych oczu lub rogówki o nieregularnym kształcie.

Rodzaje soczewek twardówkowych

Istnieją trzy kategorie soczewek twardówkowych, w zależności od ich rozmiaru i miejsca kontaktu z przednią powierzchnią oka:

- Soczewki rogówkowo-twardówkowe i półtwardówkowe są znacznie większe od konwencjonalnych soczewek GP i spoczywają w pobliżu połączenia rogówki z twardówką.

- Soczewki mini-skleralne zachodzą na całą powierzchnię rogówki i spoczywają na przedniej powierzchni twardówki.

- Pełne soczewki twardówkowe są największymi soczewkami twardówkowymi i zapewniają największy prześwit pomiędzy tylną powierzchnią soczewki a rogówką.

Wszystkie nowoczesne soczewki twardówkowe wykonane są z materiałów o wysokiej oddychalności, sztywnych, przepuszczających gaz. Dzięki temu, mimo że soczewki twardówkowe zakrywają całą rogówkę, do przedniej powierzchni oka dociera duża ilość tlenu, co pozwala zachować zdrowie i komfort.

Czy jesteś dobrym kandydatem do soczewek twardówkowych?

Ogólnie rzecz biorąc, każdy zainteresowany osiągnięciem jak najlepszego widzenia za pomocą soczewek kontaktowych może być kandydatem do soczewek twardówkowych. Jednak soczewki twarde GP są szczególnie pomocne w przypadku następujących schorzeń:

- Nieregularne rogówki.Problemy z widzeniem spowodowane nieregularnym kształtem rogówki - występujące naturalnie, spowodowane chorobą oczu, taką jak keratoconus, lub będące wynikiem operacji oczu - zazwyczaj nie mogą być w pełni skorygowane za pomocą okularów lub miękkich soczewek kontaktowych. Soczewki twarde zapewniają ostrzejsze widzenie dla tych oczu.

- Trudne do dopasowania oczy.Jeśli Twoje oczy nie mogą być wygodnie dopasowane z konwencjonalnymi soczewkami GP lub kształt Twojego oka powoduje, że soczewki zbyt łatwo odklejają się od oczu (na przykład podczas uprawiania sportu), soczewki twarde mogą zapewnić bardziej komfortowe i bezpieczne dopasowanie.

- Suche oczy. Jeśli Twoje oczy są zbyt suche dla konwencjonalnych soczewek kontaktowych, soczewki twarde mogą Ci pomóc. W szczególności, duża przestrzeń pomiędzy tylną powierzchnią pełnych soczewek a rogówką działa jak zbiornik łez, dzięki czemu przednia część oka jest bardziej wilgotna i komfortowa.

Zobacz również
Moda na okulary

1. Nie mogę nosić soczewek kontaktowych. Tak, możesz! Dzięki postępowi w technologii soczewek kontaktowych w ostatnich latach, prawie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Na przykład...

Dalekowzroczność, zwana również przez okulistów "nadwzrocznością", to wspólny termin opisujący wzrok, który jest zamazany na obiektach znajdujących się w pobliżu, ale wyraźny, gdy...

Soczewki kontaktowe pomagają ludziom poprawić ich wzrok. Jeśli nie jesteś ostrożny, soczewki kontaktowe mogą powodować poważne problemy z oczami. Ważne jest, aby Twoje oczy były bezpieczne...