17 czerwca 2022 Okulary progresywne
Czy dzieci mogą wyrosnąć z potrzeby noszenia okularów?

Kiedy dowiadujesz się, że Twoje dziecko potrzebuje okularów, aby widzieć wyraźnie, możesz się zastanawiać, co przyniesie przyszłość. Czy taka sytuacja będzie trwała przez całe życie? Co powoduje, że oczy Twojego dziecka są "niedoskonałe"?

Problemy z widzeniem refrakcyjnym są bardzo częste u dzieci. Szacuje się, że około 1 na 4 dzieci wymaga jakiejś korekcji wzroku, aby widzieć wyraźnie.

Ogólnie rzecz biorąc, większość dzieci przestaje potrzebować okularów. Większość wczesnych wad wzroku jest spowodowana zmianami kształtu oka w trakcie rozwoju, a w miarę wzrostu dzieci kształt oka może się ustabilizować. Czas, jaki upływa do momentu, gdy dziecko przestaje potrzebować okularów, może być różny w zależności od rozwoju danej osoby i stopnia zaawansowania schorzenia.

Poniżej przedstawiono kilka typowych schorzeń, które mogą zostać zdiagnozowane u dziecka, wczesne objawy tych schorzeń oraz sposoby ich leczenia i zapobiegania im.

Esotropia

Objawy i symptomy ezotropii

Esotropia jest częstym schorzeniem, w którym jedno lub oboje oczu jest zwrócone do wewnątrz, co często sprawia wrażenie zezowania. Stan ten może się ujawnić u dzieci w wieku dwóch lat i starszych.

W różnych przypadkach jedno lub drugie oko może być jednocześnie zwrócone do wewnątrz. U niektórych dzieci tylko jedno oko jest zwrócone do wewnątrz. To przewracanie oczami może występować często lub sporadycznie w ciągu dnia. Skręcenie oczu do wewnątrz może być jednak bardziej widoczne, gdy dziecko patrzy na coś z bliska.

Esotropia może być spowodowana tym, że dziecko próbuje skupić wzrok. Wysiłek wkładany w to, by widzieć prawidłowo, powoduje, że oczy się krzyżują. Ilość skrętów oczu do wewnątrz jest bezpośrednio związana z wysiłkiem, jaki dziecko wkłada w skupienie wzroku.

Esotropia jest poważnym schorzeniem, które nieleczone może doprowadzić do tego, że dziecko ostatecznie utraci zdolność posługiwania się oczami razem. Gdy połączenie między oczami zostanie przerwane, operacja będzie jedyną opcją korekcyjną.

Leczenie esotropii

  • Okulary Okulary zapewnią Twojemu dziecku ulgę korekcyjną poprzez zmniejszenie wysiłku potrzebnego do skupienia wzroku. Mówiąc prościej, dziecko będzie w stanie widzieć wyraźnie i unikać krzyżowania oczu podczas noszenia okularów. Niezwykle ważne jest, aby okulary były noszone konsekwentnie przez cały dzień. Jeśli dziecko nie będzie regularnie nosić okularów, będzie nadal zezować, a esotropia będzie trudniejsza do skorygowania. W takim przypadku można rozważyć poważniejsze rozwiązania.
  • Okularydwuogniskowe Jeśli dziecko nadal wykazuje znaczne skręcanie do wewnątrz podczas oglądania przedmiotów z bliska w zwykłych okularach, można przepisać mu okulary dwuogniskowe.
  • Chirurgia W niektórych przypadkach okulary nie są w stanie w pełni skorygować skrzywienia oczu do wewnątrz. Jeśli oczy dziecka nadal nie są całkowicie proste podczas noszenia prawidłowo przepisanych okularów, można rozważyć przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Czy esotropia może zniknąć?

U niektórych dzieci esotropia może ustąpić, jednak jest to proces stopniowy, który może trwać nawet kilka lat. Dzieci, u których esotropia ustępuje, robią to około 9-12 roku życia lub później. Niestety, nie wszystkie dzieci tracą esotropię i trudno jest określić, które z nich przestaną potrzebować okularów.

W miarę jak dziecko rośnie, soczewki kontaktowe mogą zastąpić okulary.

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje okularów dwuogniskowych z powodu esotropii, możliwe jest, że przestanie ich potrzebować. Około połowa przypadków esotropii z bifokami jest przerastana.

Dalekowzroczność (nadwzroczność)

Oznaki i objawy nadwzroczności

Nadwzroczność to powszechne schorzenie, które utrudnia widzenie przedmiotów znajdujących się w pobliżu. W skrajnych przypadkach obiekty znajdujące się w większej odległości mogą być również niewyraźne.

Podczas rozwoju fizycznego dziecka oczy mogą być tymczasowo zniekształcone. W przypadku dalekowzroczności gałka oczna jest w rzeczywistości krótsza niż normalnie. Powoduje to, że światło wpadające do oka jest skupiane za siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. W innych przypadkach gałka oczna ma normalną długość, ale rogówka jest bardziej płaska niż normalnie.

Większość dzieci potrafi kompensować dalekowzroczność i często przechodzi krótkie badania wzroku u pediatry lub w szkole. Dlatego ważne jest, aby przed pójściem do przedszkola dziecko zostało poddane kompleksowemu badaniu wzroku, co pozwoli na jak najszybsze zdiagnozowanie i skorygowanie ewentualnych wad.

Leczenie nadwzroczności

Dalekowzroczność najczęściej leczy się okularami i soczewkami kontaktowymi na receptę. Jeśli dzieci z nadwzrocznością nie są leczone, mogą rozwinąć się u nich inne problemy, takie jak zez lub leniwe oko. Przepisanie okularów w młodym wieku może zapobiec tym schorzeniom.

Czy z nadwzroczności można wyrosnąć?

W wielu przypadkach dzieci, które urodziły się z nadwzrocznością, tracą ją wraz z wydłużaniem się ich oczu. Są jednak przypadki, w których nadwzroczność nie ustępuje. Dzieci te można łatwo leczyć za pomocą okularów lub kontaktów.

Krótkowzroczność (krótkowzroczność)

Oznaki i objawy krótkowzroczności

Podobnie jak dalekowzroczność, krótkowzroczność jest częstym schorzeniem, które wynika z nieprawidłowego kształtu oka. Inaczej niż w przypadku nadwzroczności, gdzie gałka oczna nie jest zbyt krótka, krótkowzroczność występuje, gdy gałka oczna jest nieco dłuższa niż normalnie. Powoduje to, że światło wpadające do oka jest skupiane przed siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Z tego powodu przedmioty znajdujące się w większej odległości wydają się rozmazane i nieostre.

Krótkowzroczność ma w większości przypadków podłoże genetyczne i często jest przekazywana w rodzinie. Stan ten może się pogorszyć, jeśli dziecko używa oczu do ciągłej pracy z bliska. Czynności takie jak czytanie, granie w gry na telefonie czy wpatrywanie się w tablet często pogarszają sytuację.

Większość dzieci może kompensować krótkowzroczność, mrużąc oczy lub przysuwając się bliżej, aby zobaczyć przedmioty. Dlatego ważne jest, aby dziecko zostało poddane kompleksowemu badaniu wzroku jeszcze przed pójściem do przedszkola. Jest to szczególnie ważne, jeśli krótkowzroczność występuje w rodzinie. Dzięki temu wszelkie wady zostaną zdiagnozowane i skorygowane tak szybko, jak to możliwe.

Leczenie krótkowzroczności

Krótkowzroczność najczęściej leczy się za pomocą okularów i soczewek kontaktowych na receptę. Jeśli dzieci z krótkowzrocznością nie są leczone, ich stan może się szybko pogarszać.

Czy krótkowzroczność można wyleczyć?

Niestety, ponieważ krótkowzroczność jest dziedziczna, zapobieganie jej jest mało prawdopodobne i dziecko nie będzie musiało nosić okularów lub soczewek kontaktowych. Prowadzone są jednak badania mające na celu spowolnienie rozwoju krótkowzroczności, polegające na stosowaniu okularów dwuogniskowych i kropli do oczu zawierających atropinę. Terapie te odnoszą pewne sukcesy.

Najważniejszym krokiem, jaki można podjąć w celu zminimalizowania krótkowzroczności u dziecka, jest dopilnowanie, aby we wczesnym okresie życia poddawało się ono badaniom okulistycznym i codziennie używało przepisanych okularów lub kontaktów.

Astygmatyzm

Oznaki i symptomy astygmatyzmu

Astygmatyzm to wada rogówki lub soczewki oka, która zakłóca światło wpadające do oka. Może być dodatkową wadą refrakcji, co oznacza, że ma tendencję do występowania i komplikuje przypadki krótkowzroczności lub dalekowzroczności.

Najtrudniejsze w przypadku astygmatyzmu jest określenie jego postaci, ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów. Dwie główne kategorie tego zaburzenia to rogówka o nieregularnym kształcie i soczewka o nieregularnym kształcie.

W zależności od przypadku, same nieregularności mogą być bardzo widoczne lub bardzo subtelne.

Leczenie astygmatyzmu

Po prawidłowym zdiagnozowaniu astygmatyzmu, dziecko otrzyma receptę. W zależności od wieku dziecka i jego preferencji, w leczeniu astygmatyzmu można z powodzeniem stosować okulary lub soczewki kontaktowe.

Czy astygmatyzm można wyhodować?

W niektórych przypadkach dzieci mogą z czasem przestać potrzebować okularów. Dzieci, które mają tylko niewielki astygmatyzm i nie mają dalekowzroczności ani krótkowzroczności, często z czasem tracą tę przypadłość i mogą nie potrzebować soczewek korekcyjnych.

Ogólne zasady i wskazówki

Nawet jeśli niektóre z tych schorzeń mogą ustąpić, bardzo ważne jest, aby zapewnić dzieciom profesjonalną opiekę i regularne leczenie korekcyjne.

Jeśli dziecko nie przeszło ostatnio pełnego badania wzroku, należy je niezwłocznie zaplanować, zwłaszcza jeśli zaobserwujemy u niego jedno z poniższych zachowań:

  • Unika czytania
  • źle pisze odręcznie
  • często mruży oczy
  • Częste bóle głowy
  • Ciągle traci orientację podczas czytania
  • Ma drganie powieki
  • Ma krótki czas koncentracji uwagi

Znajdź w pobliżu swojego miejsca zamieszkania okulistę dziecięcego, który ma doświadczenie w ocenie i diagnozowaniu potrzeb dzieci w zakresie widzenia. Będzie on w stanie właściwie zdiagnozować wszelkie problemy i zapewnić Twojemu dziecku rozwiązanie terapeutyczne, które poprawi jakość jego życia i zapobiegnie problemom w przyszłości.

Firma True Eye Experts jest znana z wysokiej jakości pediatrycznej opieki okulistycznej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o badaniach okulistycznych u dzieci lub porozmawiaj z jednym z naszych specjalistów w New Tampa pod numerem 813-607-2313 lub w Trinity pod numerem 727-308-6764.

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...