9 lipca 2021 Moda na okulary
Co to jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność, zwana również przez okulistów "nadwzrocznością", to wspólny termin opisujący wzrok, który jest zamazany na obiektach znajdujących się w pobliżu, ale wyraźny, gdy patrzysz na cokolwiek w oddali. Tak więc, oglądanie telewizji może być problemem, ale czytanie billboardu na autostradzie prawdopodobnie nie. To jest właśnie dalekowzroczność - widzieć wyraźnie rzeczy znajdujące się daleko. Jest to przeciwieństwo krótkowzroczności.

Dalekowzroczność czy starczowzroczność...? Przekonajmy się.

Jeśli uważasz, że możesz mieć objawy dalekowzroczności, najpierw wykonajmy trochę pracy detektywistycznej. Problemem może być to, co optometryści nazywają "prezbiopią". Wiele z tych dolegliwości jest dokładnie takich samych (np. niewyraźne widzenie przy czytaniu dowolnego obiektu znajdującego się blisko Ciebie i wyraźne widzenie w oddali).

Główną różnicą między prezbiopią a dalekowzrocznością jest Twój obecny wiek. Jeśli masz ponad 40 lat i właśnie zaczynasz zauważać, że twoje oczy nie mogą skupić się na czytaniu mniejszego tekstu - zwłaszcza w słabo oświetlonych miejscach, takich jak restauracja - prawdopodobnie masz prezbiopię, a nie dalekowzroczność.

Oba schorzenia są dość powszechne i łatwo je skorygować; wymagają jedynie innego rodzaju okularów lub soczewek kontaktowych. Skonsultuj się z okulistą.

Co powoduje dalekowzroczność?

Dalekowzroczność może wynikać z kilku przyczyn, ale najprawdopodobniej winowajcą jest dziedziczność.

wzrok

Jeśli masz dalekowzroczność, światło wpadające do źrenic nie skupia się prawidłowo na siatkówce. Może się tak zdarzyć, ponieważ twoje oko jest krótsze niż normalnie, a zatem obrazy skupiają się nieco za siatkówką. Powoduje to, że gazeta trzymana w rękach wydaje się rozmazana, podczas gdy wszystko w oddali może wydawać się w porządku.

Jak skorygować dalekowzroczność

Czy istnieje lekarstwo na dalekowzroczność...? Nie ma nic w formie magicznej tabletki do zażycia, ale jest kilka innych możliwości.

Kontakty przy dalekowzroczności

Sferyczne soczewki kontaktowe korygują zamglony, dalekowzroczny wzrok. Pamiętaj, aby rozważyć wszystkie opcje, np. jak często chcesz zmieniać kontakty lub jak długo będziesz je nosić w ciągu jednego dnia.

Okulary na receptę

Okulary to kolejna opcja korekcji dalekowzroczności. Wybór pomiędzy kontaktami a okularami to kwestia stylu życia. Rozważ opcje obu tych rozwiązań.

Chirurgia laserowa oka

LASIK jest również opcją dla dalekowzroczności. Okulista używa lasera do zmiany kształtu części rogówki. Rozważając tę opcję, należy również wziąć pod uwagę koszty. Nie wszystkie plany ubezpieczeniowe obejmują zabieg LASIK. Skontaktuj się ze swoim agentem ubezpieczeniowym i zapytaj, co obejmuje Twoja polisa.

Jak już się dowiedzieliśmy, dalekowzroczność jest bardzo powszechna i łatwo ją skorygować. Jeśli masz problemy z czytaniem drobnego tekstu lub Twoje widzenie jest lekko zamazane, gdy patrzysz na coś lub kogoś w pobliżu, poszukaj okulisty. On lub ona oceni Twój wzrok i możliwości.

Jest to bezbolesny proces, który nie zabierze ci zbyt wiele czasu.

W przeciwieństwie do jakiejś tymczasowej dolegliwości, takiej jak przeziębienie, dalekowzroczność po prostu nie zniknie bez jakiejś formy działań korygujących. Dlaczego więc miałbyś stracić możliwość jasnego widzenia w swoim życiu?

Zobacz również
Moda na okulary

1. Nie mogę nosić soczewek kontaktowych. Tak, możesz! Dzięki postępowi w technologii soczewek kontaktowych w ostatnich latach, prawie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Na przykład...

Ponieważ są większe niż konwencjonalne soczewki GP, soczewki twarde są bardziej stabilne na oku. Zapewniają one również początkowy komfort podobny do soczewek miękkich. Jeśli chcesz...

Soczewki kontaktowe pomagają ludziom poprawić ich wzrok. Jeśli nie jesteś ostrożny, soczewki kontaktowe mogą powodować poważne problemy z oczami. Ważne jest, aby Twoje oczy były bezpieczne...