2 lipca 2022 Okulary progresywne
Ciesz się życiem podczas sezonu alergii oczu

Alergia oczu w tym sezonie wiosennym

Wiosna jest w powietrzu. Ale wraz z pięknem kwitnących kwiatów i pączkujących drzew, nadchodzi sezon alergii. Duża ilość pyłków i alergenów unoszących się w świeżym, wiosennym powietrzu może z pewnością dokonać spustoszenia w poziomie komfortu osób cierpiących na alergie, powodując, że osoby kochające naturę szukają wytchnienia w pomieszczeniach. Twoje oczy są często jednym z obszarów najbardziej dotkniętych przez alergeny, które mogą być zaczerwienione, swędzące i łzawiące, przez co czujesz się obolały i zmęczony.

Pyłki drzew w kwietniu i maju, pyłki traw w czerwcu i lipcu oraz zarodniki pleśni i pyłki chwastów w lipcu i sierpniu, to aż pięć miesięcy alergenów drażniących oczy. To dość długi okres czasu, aby pozostać w domu!

Nie poddawaj się hibernacji tej wiosny i lata!

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci cieszyć się oczami, gdy nadejdzie sezon alergiczny.

 1. Unikaj pocierania oczu. To pogarsza objawy, ponieważ w rzeczywistości uruchamia kaskadę alergiczną, która powoduje więcej stanów zapalnych i swędzenia. Dodatkowo, pocieranie może doprowadzić do zadrapania, które spowoduje większy, długotrwały dyskomfort.
 2. Mądrze planuj swój czas na świeżym powietrzu. Jednym z sezonowych alergenów, które przeszkadzają oczom są pyłki, więc dobrym pomysłem jest pozostanie w domu, gdy liczba pyłków jest wysoka, zwłaszcza w połowie poranka i wczesnym wieczorem.
 3. Noś okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz, aby chronić oczy nie tylko przed promieniami UV, ale także przed alergenami unoszącymi się w powietrzu.
 4. Sprawdzaj i czyść filtry klimatyzacji, aby upewnić się, że działają prawidłowo, filtrując substancje drażniące.
 5. Używaj nawilżacza lub ustaw miski ze świeżą wodą w środku, gdy używasz klimatyzacji, aby pomóc nawilżyć powietrze i zapewnić, że twoje oczy nie wyschną.
 6. Prysznic lub kąpiel pomagają zmyć alergeny z włosów i skóry. Ochłodzić się z niektórych chłodnych okładów nad oczami. To zmniejsza reakcję zapalną i swędzenie.
 7. Zabezpiecz swój dom przed alergią:
  • używaj odpornych na roztocza pokrowców na pościel i poduszki
  • czyścić powierzchnie wilgotną szmatką, a nie odkurzać lub zamiatać na sucho, co może spowodować przeniesienie kurzu do innych pomieszczeń lub do powietrza
  • usuń wszelką pleśń w swoim domu
  • trzymaj zwierzęta domowe na zewnątrz, jeśli masz alergie na nie
 8. Usuń soczewki kontaktowe, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek objawy. Niektóre kontakty mogą uniemożliwić dotarcie tlenu do oczu i mają tendencję do wysuszania ich lub zamazywania widzenia z powodu gromadzenia się oleju lub wydzieliny pod soczewką. To tylko pogorszy objawy i spowoduje większe podrażnienie. Ponadto, ponieważ alergie mogą powodować obrzęk oczu, kontakty mogą nie pasować tak jak zwykle, powodując dyskomfort.
 9. Porozmawiaj ze swoim optometrystą o lekach na alergię lub kroplach do oczu, które mogą złagodzić objawy. Niektóre alergiczne krople do oczu nie są kompatybilne z soczewkami kontaktowymi i w rzeczywistości mogą wiązać się na soczewce i powodować dalsze podrażnienia. Jeśli alergia jest silna i nie chcesz rezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, poproś lekarza rodzinnego o krople alergiczne na receptę, które można stosować przed założeniem soczewek. Może to pomóc zapobiec reakcji alergicznej i zapewnić bardziej komfortowe noszenie soczewek.

To tylko kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić swoim oczom większy komfort w sezonie alergicznym. Pamiętaj, aby szukać pomocy medycznej u okulisty, jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają.

Zobacz również
Okulary progresywne

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikaćJako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu...

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...