Polegasz na nich od momentu przebudzenia do chwili, gdy gasisz światło w nocy. Ale czy naprawdę dbasz o swoje oczy tak, jak na to zasługują? Rozmawialiśmy z Deebą Chaudri, OD, optometrystką z Nowego Jorku pracującą w LensCrafters, o największych wpadkach jej pacjentów, jeśli chodzi o dbanie o ich "baby blues" (lub brązy, zielenie czy orzechy laskowe).
Oto, czego nie należy robić, aby mieć pewność, że Twój wzrok pozostanie zdrowy aż do złotych lat.
Spanie w soczewkach kontaktowych |
Istnieją dwa rodzaje soczewek kontaktowych, które zostały zatwierdzone przez FDA do noszenia na noc, ale Chaudri twierdzi, że nawet one mogą być ryzykowne. Badanie Amerykańskiej Akademii Okulistyki (American Academy of Ophthalmology) wykazało, że ryzyko rozwoju owrzodzenia rogówki jest 10-15 razy większe u użytkowników soczewek kontaktowych o przedłużonym trybie noszenia niż u tych, którzy noszą je tylko w ciągu dnia. I nawet nie myśl o spaniu w jakimkolwiek innym rodzaju soczewek kontaktowych. "Pozbawiasz swoją rogówkę tlenu, a to świetny sposób na wywołanie infekcji i zachęcenie bakterii do rozwoju" - mówi Chaudri.
Jej zdaniem, 20-minutowa drzemka w soczewkach kontaktowych jest w porządku, ale bezpieczniej jest wyjąć je wcześniej - na wszelki wypadek, gdybyś zaspał! Jeśli po przebudzeniu zorientujesz się, że nadal nosisz soczewki, nie próbuj ich od razu wyjmować; jeśli Twoje oczy są wysuszone, możesz oderwać od nich górną warstwę rogówki. Zamiast tego odczekaj 20 do 30 minut i przed wyjęciem kontaktów posmaruj je sztucznymi łzami. Następnie przez resztę dnia używaj okularów.
Dotykanie i pocieranie oczu |
Niezależnie od tego, czy nosisz kontakty, czy nie, prosisz się o kłopoty przez niepotrzebne poszturchiwanie i pocieranie oczu. "Czasami oczy swędzą i trzeba je pocierać, ale najlepiej jest trzymać zamkniętą powiekę i dotykać tylko zewnętrznej części oka" - mówi Chaudri. Zbyt mocne pocieranie może również prowadzić do pękania naczyń krwionośnych i stanów zapalnych.
Kolejny powód, dla którego nie należy dotykać oczu rękami? Twoje oczy są chronione przez błony śluzowe - wilgotną tkankę, która łatwo gromadzi brud i zarazki - są więc doskonałym miejscem do rozwoju bakterii. "Jeśli podasz komuś rękę, a następnie potrzesz oczy, przenosisz te zarazki i istnieje duża szansa, że możesz złapać jakiekolwiek przeziębienie, które on ma".
Niepoddawanie się corocznym badaniom oczu |
"Wielu pacjentów po raz pierwszy mówi mi 'Nie miałem badania oczu od 12 lat, ponieważ mój wzrok był 20/20 ostatnim razem, gdy byłem sprawdzany'" - mówi Chaudri. Zmiany w widzeniu nie są nawet najważniejszym powodem, dla którego powinieneś odwiedzać okulistę co roku, mówi. "Chodzi o sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia oczu: Za okiem nie ma receptorów bólu, więc jeśli masz pęknięte naczynie krwionośne lub guz tam z tyłu, w przeciwnym razie nie wiedziałbyś o tym, dopóki nie zacznie to zakłócać widzenia, lub gorzej."
Wpatrywanie się w urządzenia przez cały dzień (i noc) |
Ekrany elektroniczne, takie jak te na naszych komputerach, tabletach i smartfonach, emitują niebieskie światło, które zdaniem niektórych okulistów jest równie szkodliwe jak ultrafioletowe promienie słoneczne. Ponadto, skupianie się na czymkolwiek przez wiele godzin może powodować zmęczenie oczu i bóle głowy, mówi Chaudri.
"Gdybym kazał Ci biegać po Manhattanie i nie zatrzymywać się przez wiele godzin, Twoje łydki byłyby potem bardzo obolałe, prawda? Pomyśl, przez co przechodzą Twoje oczy, gdy nie robisz sobie przerwy od komputera przez cały dzień" - mówi. Zamiast tego stosuj zasadę 20-20: Na każde 20 minut patrzenia w ekran, zrób 20-sekundową przerwę, aby spojrzeć w dal, skupić wzrok na czymś innym i świadomie podjąć wysiłek mrugania - być może wcześniej nie robiłaś tego wystarczająco często!
Nakładanie eyelinera na linię wodną |
Mimo, że wizażyści często przysięgają na nakładanie linera na wewnętrzną stronę dolnych rzęs, Chaudri twierdzi, że jest to w rzeczywistości dość ryzykowne. "Kiedy nakładasz liner na wewnętrzną stronę oka, mieszasz go ze swoimi łzami" - wyjaśnia. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zostają one pokryte drobinkami makijażu, co może pozbawić oczy tlenu. A nawet jeśli nie nosisz kontaktów, cząsteczki makijażu mogą przenosić zarazki, które mogą powodować infekcje.
Szczególnie niebezpieczne są płynne linery, ponieważ końcówka aplikatora znajduje się w tubce, która może być siedliskiem bakterii. Miękkie kredki są bezpieczniejsze, ponieważ stale się zużywają i odsłaniają nową "końcówkę", ale mimo to zaleca ona stosowanie ich tylko poza okiem.
Spanie w makijażu |
Spanie bez umycia twarzy może nie tylko pozostawić plamy po tuszu do rzęs na poduszce; może również zatkać gruczoły wokół oczu i doprowadzić do podrażnienia skóry, wyprysków, a nawet bolesnych, uniesionych grudek, które mogą pojawić się na powiekach lub wokół nich.
Fałszywe rzęsy to również "nie-nie" w książce Chaudri. "Jeśli śpisz w nich i pocierasz je, ten klej może dostać się do rogówki i doprowadzić do poważnego zapalenia".
Używanie przeterminowanego roztworu, soczewek lub kropli |
Nie ma nic złego w oszczędzaniu nieco przeterminowanej butelki z płynem do soczewek kontaktowych, prawda? Właściwie, to może być. "Te płyny zawierają środki czyszczące, które zabijają bakterie na Twoich soczewkach, więc chcesz się upewnić, że wszystkie te składniki nadal wykonują swoją pracę" - mówi Chaudri. To samo dotyczy samych soczewek, które znajdują się w sterylnym roztworze, który z czasem może się zepsuć. Sztuczne łzy i krople do oczu wydawane na receptę również mają daty ważności, na które powinieneś zwracać szczególną uwagę. I zdecydowanie nie płucz swojego pojemnika na soczewki kontaktowe ani nie przechowuj ich w żadnym płynie, który nie jest sterylny, np. w wodzie z kranu lub destylowanej; oba te przypadki były związane z Acanthamoeba keratitis, lekooporną infekcją rogówki.
Poleganie na kroplach zmniejszających zaczerwienienie |
"Moją największą bolączką jest nadużywanie kropli do oczu zmniejszających zaczerwienienie" - mówi Chaudri. Te, które kupujesz w aptece, zawierają substancje obkurczające naczynia krwionośne, które tymczasowo zmniejszają zaczerwienienie oczu. "Ale zawierają one również konserwanty i inne substancje chemiczne, które na dłuższą metę mogą jeszcze bardziej pogorszyć Twój problem, a wystąpienie efektu "z odbicia" jest tylko kwestią czasu". Jeśli twoje oczy są stale czerwone lub podrażnione, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem okulistą, który może dotrzeć do źródła problemu, mówi Chaudri. Może on zalecić produkt dostępny bez recepty (np. nawilżające krople "sztuczne łzy") lub zasugerować inne formy leczenia.
Nieużywanie okularów przeciwsłonecznych przez cały rok |
"Wiele osób myśli, że okulary przeciwsłoneczne są tylko na lato, lub że są one tylko dla celów modowych", mówi Chaudri. "Ale noszenie ich w zimie może być jeszcze ważniejsze, ponieważ słońce odbija się od śniegu".
Niestosowanie odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UV może skutkować oparzeniami rogówki, rakiem skóry na powiekach i widocznymi plamami na białkach oczu. Upewnij się, że Twoje okulary zapewniają ochronę przed promieniami UVA i UVB, radzi Chaudri, i noś je zawsze, gdy przebywasz na słońcu.
Dowiedz się więcej na: http://studio-photoart.pl