15 sierpnia 2022 Okulary progresywne
6 Szalonych wakacyjnych urazów oczu, których należy unikać

Wakacyjne urazy oczu, których należy unikać

Jako że nadchodzi sezon na dekorowanie sal, upewnij się, że nie jesteś jedną z wielu osób, które trafiają do kliniki pilnej opieki z powodu urazu oka. Święta stwarzają wiele okazji do potencjalnych urazów oczu, dlatego ważne jest, aby być świadomym i postępować ostrożnie. Oto kilka wspólnych wypadków z oczami, które mogą się zdarzyć i wskazówki, jak ich uniknąć, abyś mógł być przygotowany i w pełni cieszyć się wakacjami!

 1. Sosna w oku
  Wiele wypadków zdarza się, gdy nie zachowuje się należytej ostrożności podczas stawiania i dekorowania choinki. Przede wszystkim, jeśli sam ścinasz swoje drzewko, upewnij się, że masz na sobie odpowiednią ochronę oczu zarówno podczas ścinania, jak i ładowania choinki do samochodu. Jeśli kupujesz drzewko, zachowaj szczególną ostrożność przy jego rozplątywaniu, ponieważ gałęzie mogą dość szybko odskoczyć - jest to niewątpliwe zagrożenie dla Twoich oczu! Podczas całego procesu obchodzenia się z drzewem najlepiej nosić okulary lub gogle. Nie zapomnij też o zachowaniu ostrożności podczas dekorowania! Wystarczy chwiejna drabina lub niestabilny stojak na drzewo, aby spowodować upadek na ostre, kłujące igły sosnowe. Nie mówiąc już o tym, że ostre ozdoby mogą stanowić zagrożenie również dla oczu.
 2. Śnieg w sprayu - wpadka
  Śnieg w sprayu może być pięknym i świątecznym dodatkiem do dekoracji drzewa, ale należy uważać, aby zawsze kierować go we właściwym kierunku. Upewnij się, że spray, który kupujesz jest nietoksyczny i nosić okulary ochronne podczas rozpylania, aby uniknąć przypadkowego sprayu do oczu. Bądź ostrożny z tych puszek z aerozolem sznurka, jak również.
 3. Pocisk z korka od szampana
  Uważaj na to bubbly! Podczas otwierania butelki szampana zawsze kieruj ją z dala od kogokolwiek lub czegokolwiek tłukącego się, na wypadek gdyby wystrzeliła. Ten latający korek może spowodować poważnego siniaka lub uraz oka, jeśli nie jesteś ostrożny.
 4. Możesz strzelić sobie w oko!
  Tak jak przewidywał słynny cytat z filmu, zabawkowe pistolety i pociski mogą być ogromnym zagrożeniem dla oka, powodując prawie 20% urazów oczu w sezonie wakacyjnym. Pistolety Nerf, rzutki (nawet piankowe), proce, pistolety na wodę i wszelkiego rodzaju urządzenia strzelające, niezależnie od tego, jak miękka jest amunicja, mogą spowodować poważne uszkodzenie oka, gdy zostaną wystrzelone bezpośrednio w oko. Uważaj również na lasery i upewnij się, że wszystkie produkty laserowe są zgodne z przepisami krajowymi. Lasery i bardzo jasne światła mogą spowodować uszkodzenie siatkówki, jeśli są skierowane bezpośrednio do oka. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej zabawki dla dziecka, które jest wystarczająco stare i dojrzałe, aby być odpowiedzialnym, rozważ zakup odpowiedniej ochrony oczu, aby przejść wraz z prezentem.Unikaj zakupu wszelkich zabawek lub prezentów, które mają ostre, wystające części i upewnij się, że wszelkie potencjalnie niebezpieczne zabawki są odtwarzane pod nadzorem dorosłych. Przy zakupie prezentów, jeśli nie masz pewności co do bezpieczeństwa danej zabawki, sprawdź W.A.T.C.H. (World Against Toys Causing Harm) lub inne organizacje, które udzielają porad na temat konkretnego bezpieczeństwa zabawek.
 5. Niebezpieczne przebrania
  Masz na horyzoncie imprezę świąteczną? Choć może Cię kusić, by dodać do swojego stroju parę kosmetycznych soczewek kontaktowych, upewnij się, że są one odpowiednio dopasowane i zakupione przez licencjonowanego okulistę. Nieodpowiednio dopasowane soczewki lub soczewki wykonane z materiałów sub par mogą spowodować poważne komplikacje, takie jak otarcie rogówki lub infekcja.
 6. Oparzone słońcem oczy
  Jeśli Twój czas wakacji obejmuje szansę na zabawę na śniegu lub lodzie, upewnij się, że masz przygotowane okulary przeciwsłoneczne. Promienie UV odbijają się od śniegu i lodu zwiększając ryzyko poparzenia oczu i potencjalnych długotrwałych uszkodzeń. Zimowa odzież przeciwsłoneczna jest tak samo ważna jak podczas letnich zabaw na słońcu.

Jeśli podejdziesz do świąt z myślą o oczach, możesz pozostać bezpieczny i uniknąć potencjalnych obrażeń, które mogłyby zepsuć Twoje święta.

Zobacz również
Okulary progresywne

Sezon na alergie oczuWiosna jest już w drodze. Wkrótce słońce będzie świecić, kwiaty zakwitną, a sezon na alergie będzie nad nami. Jeśli masz alergię, twoje oczy są często dotknięte...

Dlaczego twoja powieka drga?Być może doświadczyłeś tego już wcześniej. Znikąd, twoja powieka zaczyna drgać w sposób niekontrolowany. Chociaż może to być przyczyną pogorszenia, drgawki...

Soczewki kontaktowe dla nastolatkówWielu nastolatków noszących okulary chętnie wypróbowuje soczewki kontaktowe ze względu na wygodę, modę lub po prostu inną opcję korekcji wzroku. Dla...