19 lipca 2021 Moda na okulary
10 mitów na temat soczewek kontaktowych

1. Nie mogę nosić soczewek kontaktowych.

Tak, możesz! Dzięki postępowi w technologii soczewek kontaktowych w ostatnich latach, prawie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Na przykład, obecnie dostępne są dwuogniskowe soczewki kontaktowe dla osób z prezbiopią oraz miękkie soczewki toryczne, które korygują astygmatyzm. Być może jesteś lepszym kandydatem do noszenia soczewek kontaktowych niż myślisz!

2. Soczewki kontaktowe zgubią się za moim okiem.

Nie! Cienka błona zwana spojówką pokrywa białko Twojego oka i łączy się z wewnętrzną stroną powiek, co sprawia, że soczewka kontaktowa nie może zgubić się za Twoim okiem.

3. Soczewki kontaktowe są niewygodne.

Nieprawda. Po krótkim okresie adaptacji, większość ludzi nawet nie zauważa, że nosi soczewki kontaktowe. Dla tych, którzy doświadczają dyskomfortu związanego z noszeniem soczewek kontaktowych, dostępnych jest kilka środków zaradczych po zidentyfikowaniu przyczyny.

4. Soczewki kontaktowe mogą na stałe utkwić w moim oku.

Prawdą jest, że miękka soczewka kontaktowa może przykleić się do powierzchni oka, jeśli wyschnie, ale ponowne nawilżenie soczewki poprzez zastosowanie sterylnego roztworu soli fizjologicznej lub uniwersalnego płynu do soczewek kontaktowych sprawi, że soczewka znów będzie się poruszać.

soczewki

5. Soczewki kontaktowe są zbyt kłopotliwe w pielęgnacji.

Nieprawda! Jednobutelkowe systemy do pielęgnacji soczewek kontaktowych sprawiają, że czyszczenie i dezynfekcja soczewek jest łatwa. Możesz też całkowicie zrezygnować z pielęgnacji soczewek kontaktowych, nosząc jednodniowe soczewki jednorazowe lub 30-dniowe soczewki o przedłużonym trybie noszenia.

6. Noszenie soczewek kontaktowych powoduje problemy z oczami.

To prawda, że noszenie soczewek kontaktowych może zwiększyć ryzyko wystąpienia pewnych problemów z oczami. Jeśli jednak będziesz przestrzegać zaleceń swojego okulisty dotyczących pielęgnacji soczewek, czasu ich noszenia i częstotliwości wymiany, noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo bezpieczne.

7. Nigdy nie będę w stanie włożyć ich do moich oczu.

Pewnie, że będziesz. Na początku może się to wydawać trudne, ale Twój specjalista upewni się, że nauczysz się jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe zanim opuścisz jego gabinet. Większość ludzi staje się biegłymi w obsłudze soczewek kontaktowych znacznie szybciej niż się spodziewają!

8. Kontakty mogą wypaść z mojego oka.

Lata temu, staromodne twarde soczewki kontaktowe mogły czasami wypaść z oka użytkownika podczas uprawiania sportu lub innych czynności. Jednak dzisiejsze soczewki kontaktowe - w tym sztywne soczewki gazoprzepuszczalne (GP) - przylegają bliżej oka, więc bardzo rzadko zdarza się, aby soczewka kontaktowa niespodziewanie wysunęła się z oka użytkownika.

9. Soczewki kontaktowe są zbyt drogie.

Nieprawda. Soczewki kontaktowe mogą być czasami tańsze niż dobra para okularów. Nawet jednodniowe soczewki kontaktowe, kiedyś uważane za luksus, mogą kosztować tylko około dolara za dzień.

10. Jestem za stary na noszenie soczewek kontaktowych.

Kto tak powiedział? Wraz z pojawieniem się dwuogniskowych soczewek kontaktowych i soczewek zaprojektowanych specjalnie dla suchych oczu, postępujący wiek nie jest już barierą dla skutecznego noszenia soczewek kontaktowych, którą kiedyś był. Zapytaj swojego okulistę, czy jesteś dobrym kandydatem do noszenia soczewek kontaktowych - odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Zobacz również
Moda na okulary

Dalekowzroczność, zwana również przez okulistów "nadwzrocznością", to wspólny termin opisujący wzrok, który jest zamazany na obiektach znajdujących się w pobliżu, ale wyraźny, gdy...

Ponieważ są większe niż konwencjonalne soczewki GP, soczewki twarde są bardziej stabilne na oku. Zapewniają one również początkowy komfort podobny do soczewek miękkich. Jeśli chcesz...

Soczewki kontaktowe pomagają ludziom poprawić ich wzrok. Jeśli nie jesteś ostrożny, soczewki kontaktowe mogą powodować poważne problemy z oczami. Ważne jest, aby Twoje oczy były bezpieczne...